11:02 23/10/2017 | ג׳ במרחשון ה׳תשע״ח‎
המייל האדום

“גל הטרור הנוכחי גרם ל-8,000 נפגעי טראומה”

ט״ז בטבת ה׳תשע״ו
מנדי ריזל | 0

 

בשלושת החודשים מאז החל גל הטרור ברחבי ישראל נפגעו מטראומה 7,911 בני אדם, כשהיחס הוא – על כל פצוע פיזי, ישנם 27 נפגעי טראומה – כך מדווחת “הקואליציה הישראלית לטראומה” לקראת כנס בנושא הטיפול בטראומה שנערך היום באשקלון.

מסיכום רשמי של הנפגעים עד לסוף השבוע האחרון, נהרגו בגל הטרור 25 בני אדם, נפצעו 280, ב-120 פיגועי דקירה, ב-46 פיגועי ירי בנשק חם, ב-75 פיגועים שבהם הושלכו בקבוקי תבערה ועוד 30 מקרים של תקיפת של כלי רכב ישראליים.

בהתאם לכך, על פי ההערכות הקואליציה, בירושלים לבדה נפגעו מטראומה כ-1,500 בני אדם. מנתוני משטרת ישראל בפיגועים בעיר הבירה נהרגו שמונה הרוגים ו-60 פצועים בגל הטרור הנוכחי.

הנתון כמעט בלתי נתפס: מאז החל גל הטרור האחרון לפני שלושה חודשים, נפגעו 7,911 ישראלים מטראומה וחרדה, בעקבות חשיפתם לפיגועי הטרור, זאת בנוסף לפצועים וההרוגים עצמם בפיגועים הרבים. כך מדווחת הקואליציה הישראלית לטראומה, עמותה שמאגדת בתוכה עמותות רבות העוסקות במתן סיוע לנפגעי טראומה, בעיקר בקרב אנשי ארגוני החרום, הפועלים בתקופות חירום ובאירועים קשים.

בקואליציה הישראלית לטראומה מדגישים כי “אנשים עלולים להיחשף לטראומה גם מצפייה באירוע קשה בטלוויזיה, גם מבלי להיות נוכחים פיזית בפיגוע עצמו”. מתוך כלל האנשים שנפגעו מטראומה, 87% יחלימו אם הם יקבלו עזרה מידית, בעוד 10%-13% מהנפגעים יצטרכו סיוע כלשהו כדי להתמודד עם סימנים או סימפטומים שאינם חולפים.

ארגוני הוועד המנהל של הקואליציה שנוטלים חלק בכנס הם: המרכז הרפואי הדסה, מהות, משאבים, נט”ל, סלע, עמך וער”ן. במהלך הכנס יעסקו המשתתפים בדיונים ובהחלפת מידע ורשמים בנושאים הקשורים לאירועי חירום, כשהמוטיב המרכזי הוא ציון שנה וחצי למבצע ‘צוק איתן’.

הקואליציה הוקמה באינתיפאדה השנייה של שנת 2000 ביוזמת הפדרציה היהודית של ניו יורק, אולם רק לאחר מלחמת לבנון השנייה, החלה הקואליציה בפעילות יזומה רחבה בתחום הטיפול בטראומה וההערכות למצבי חירום.

נקודת המוצא הייתה שכדי לאפשר טיפול באוכלוסייה, צריך קודם כל להתמקד בהענקת תמיכה והכשרה לצוותי החירום האזרחיים, שחווים טראומה לא פשוטה, בהם מורי בתי הספר, עובדים סוציאליים, אנשי צוותי רפואה וגם רופאים ופראמדיקים, ואחיות.

הנחת העבודה הייתה שאם אנשי צוותי החירום יידעו לזהות את הסימפטומים הטראומתיים של הציבור בעת חירום, וידעו גם לטפל בעצמם, הרי שהדבר יתרום לחוסנם של כלל האזרחים ויצמצם את השפעות הפגיעות  הטראומטיות.

בכנס נושאים דברים: האלוף במיל’ גדעון שפר נשיא הקואליציה הישראלית לטראומה, גב’ טליה לבנון מנכ”ל הקואליציה, ח”כ חיים ילין ממפלגת “יש עתיד”, לשעבר ראש מועצת אשכול, תא”ל דדי שמחי ראש מטה פיקוד העורף, תמיר עידן ראש המועצה האזורית שדות נגב, ברוך שוגרמן מנהל היחידה לעבודה קהילתית של משרד הרווחה, גב’ בלה בן-גרשון מנהלת מחלקת אוטיסטים וטראומה נפשית של משרד הבריאות, ואנשי מקצוע רבים בהם עובדים סוציאליים, פסיכולוגים, אנשי חינוך, אנשי צבא, ומטפלים בקהילות מיוחדות ועוד.

 

עוד בחדשות

Sorry. No data so far.