11:07 23/10/2017 | ג׳ במרחשון ה׳תשע״ח‎
המייל האדום

תוך שעות: 3 מקרים של מוות בעריסה

ט״ז בשבט ה׳תשע״ז
שמוליק סופר | 0

כוחות מד”א ומתנדבי רפואת חירום של איחוד הצלה הוזעקו היום (א’) בשעות הצהרים לשלושה מקרים של פעוטות שנמצאו במיטתם כשהם מחוסרי הכרה, ללא דופק וללא נשימה.

 

בשעה 14:11 נמסר למד”א מרחב ירקון על תינוקת כבת 9 חודשים שנמצאה מחוסרת הכרה במיטתה במעון פעוטות בטירה. צוות מד”א שהוזעקו למקום העניק לה טיפול רפואי ראשוני וביצע בה פעולות החייאה מתקדמות, הפעוטה פונתה לבית החולים מאיר תוך כדי פעולות החייאה.

חובש רפואת חירום מוחמד מנסור סיפר: “הגענו למשפחתון שם ראינו תינוקת כבת 9 חודשים מחוסרת הכרה במיטה, אנשים במקום סיפרו לנו שהיא לא התעוררה משנתה, היא הייתה ללא דופק וללא נשימה, ביצענו בה פעולות החייאה מתקדמות ופינינו אותה במהירות לבי”ח כשמצבה אנוש”

 

 

בשעה 14:20 נמסר למד”א מרחב דן על תינוק כבן 8 חודשים שנמצא מחוסר הכרה במיטה במעון בתל אביב. כוחות מד”א ומתנדבי רפואת חירום של איחוד הצלה שהוזעקו למקום העניקו לו טיפול רפואי וביצעו בו פעולות החייאה מתקדמות, הפעוט פונה לבית החולים דנה תוך כדי פעולות החייאה, שם לאחר זמן קצר נקבע מותו.

חובש רפואת חירום במד”א גל לבנדה שטיפל בפעוט סיפר: “כשהגענו ראינו תינוק כבן 8 חודשים היה מחוסר הכרה, ללא דופק וללא נשימה, ביצענו בו פעולות החייאה מתקדמות שכללו תרופות, הנשמה ועיסויים והוא פונה במצב אנוש תוך כדי המשך טיפול רפואי לבי”ח דנה”

מאיר יחזקאל חובש ביחידת האופנועים של איחוד הצלה סיפר: “כשהגעתי למקום הפעוט ללא הכרה וללא דופק ונשימה לאחר שלדברי המטפלת לא התעורר משנתו. ביצענו בו פעולות החייאה מתקדמות והוא פונה לבית החולים איכילוב תוך כדי המשך פעולות החייאה במצב אנוש. מתנדבי יחידת חוסן – היחידה לסיוע נפשי של איחוד הצלה ואילו אף הם בזירה עקב אופי האירוע”.

 

 

בשעה 15:03 נמסר למד”א מרחב שרון על תינוק כבן 7 חודשים שנמצא מחוסר הכרה במיטה במעון בפרדס חנה. צוות מד”א ומתנדבי רפואת חירום של איחוד הצלה שהוזעקו למקום העניקו לו טיפול רפואי וביצעו בו פעולות החייאה מתקדמות, התינוק פונה לבית החולים הלל יפה תוך כדי פעולות החייאה, שם לאחר זמן קצר נקבע מותו.

פאראמדיק מד”א אדם מילר שהגיע למקום סיפר: “כשהגענו לפעוטון ראינו את המטפלת מבצעת פעולות החייאה בתינוק כבן 7 חודשים כשהיא מקבלת תדרוך טלפוני מחובש רפואת חירום במוקד 101 של מד”א. סיפרו לנו שהוא לא התעורר משנתו. הענקנו לו טיפול רפואי וביצענו בו פעולות החייאה מתקדמות וממושכות ופינינו אותו תוך כדי המשך פעולות החייאה לבי”ח הלל יפה כשמצבו אנוש.”

שלום בגייב חובש של איחוד הצלה סיפר: “מדובר בפעוט שהיה ללא הכרה וללא דופק ונשימה. ביצענו בו פעולות החייאה מתקדמות והוא פונה לבית החולים הלל יפה תוך כדי המשך פעולות החייאה במצב אנוש. נסיבות ואופי האירוע בבדיקה וע”פ הדיווח הילד איבד את ההכרה במהלך השינה אצל המטפלת”.

 

אתר החדשות HNN מביא לגולשים טיפים והנחיות איך לעשות הכל בכדי למנוע טרגדיה של מוות עריסה בפעוטות.

ההמלצות של משרד הבריאות בעניין מניעת מוות בעריסה נועדו  לעזור להורים לתינוקות עד גיל שנה ליצור עבור ילדיהם סביבת שינה בטוחה, למנוע מוות בעריסה ומוות תוך כדי שינה. ההמלצות הן תוצר של ניתוחים ומחקרים כלל עולמיים על גורמי הסיכון למות עריסה ומוות במהלך השינה.

 

יש להשכיב את התינוק על הגב לכל שינה: שנת לילה ושנת יום

יש לשים לב שכל המטפלים בתינוק: הורים, סבים, מטפלת, מעון וכד’ מקפידים על השכבת התינוק אך ורק על הגב בשעת שינה ולא על הבטן.

השכבה על הצד אינה מומלצת ואינה בטיחותית.

גם לתינוק אשר נולד פג במיוחד מומלצת השכבה על הגב. ככלל, לפגים יש יותר גורמי  סיכון למוות בעריסה ופג הנשכב על הבטן  נמצא בסיכון גבוה יותר למוות בעריסה מאשר תינוק שנולד במועד.

 

יש להשתמש במיטת תינוק תקינה עם תו תקן

על-מנת להקטין את הסיכון לחנק ולחבלה עודכנו הדרישות לתקן של מיטת תינוק בהתאם למחקרים בין לאומיים:

יש להשתמש במזרן קשיח, עם תו תקן שמיועד למיטת תינוק.

מומלץ על סדין שנמתח והדוק ועל שמיכות הדוקות.

 

יש לשמור על סביבה בטוחה בתוך מיטת התינוק

יש להרחיק מסביבת שינה של התינוק חפצים רכים כגון: כריות, בובות, שמיכות עבות, ושמיכות פוך, שמיכות לא מהודקות, חיתולים וצעצועים רכים.

אין להשתמש במגן מיטה או במגן ראש. מגן מיטה ומגן ראש אינם מונעים חבלות ויכולים לגרום לכידה של ראש התינוק וחנק.

אין להשכיב את התינוק עם כובע על ראשו. יש להלביש את התינוק בבגדים שישמרו על חום גוף אך לא בבגדים שעלולים לכסות את הפנים.

 

יש לשמור על סביבה בטוחה סביב מיטת התינוק:

לשמור מרחק מכבלי חשמל, רצועות של וילונות, וילונות.

 

מומלצת שינה באותו החדר עם התינוק אך לא באותה מיטה

שינה משותפת באותו חדר מהווה גורם מפחית סיכון. שינה במיטת מבוגר מעלה את הסיכון לחנק משמיכות מרובות, שמיכות פוך, כריות ובמבני  אדם.

ניתן להיניק או להאכיל את התינוק, או להרגיעו במיטת מבוגר אך יש להעביר את התינוק למיטתו לשינה.

 

שינה במיטת מבוגר היא מסוכנת במיוחד במצבים הבאים:

כאשר התינוק מתחת לגיל 3 חודשים

כאשר אחד מההורים מעשן, אפילו אם  אינו מעשן בחדר השינה

כאשר אחד מההורים עייף במיוחד

כאשר אחד מההורים משתמש בתרופות מרדימות, אלכוהול או  סמים

 

הנקה ו/או חלב אם מומלצים כתזונה בלעדית עד גיל 6 חודשים

ההנקה שומרת על התינוק ומורידה את הסיכון למוות עריסה. כל הנקה מורידה את הסיכון למוות עריסה והנקה בלעדית באופן מובהק יותר.

 

כדאי להשתמש במוצץ בעת ההשכבה 

לתינוקות יונקים מומלץ לחכות לגיל 3 – 4 שבועות עד לביסוס ההנקה.

אין לחבר את המוצץ בשרשרת או כל חיבור אחר היכול להוות גורם לחנק.

 

יש להימנע מחימום יתר

על התינוק ללבוש שכבה אחת מעל הדרוש למבוגר באותם תנאים. מומלץ חימום במזגן ל- 22-24 מעלות.

 

יש לאוורר את החדר בו ישן התינוק מדי יום

 

עוד בחדשות

Sorry. No data so far.