05:47 22/10/2017 | ב׳ במרחשון ה׳תשע״ח‎
המייל האדום

תרגיל ‘נחשול כחול’ הסתיים בהצלה

כ״ה באדר ב׳ ה׳תשע״ו
יואל בלניצקי | 0
צילום: שמואל דוד ועירית אשקלון

בחופי אשקלון ואשדוד נערך היום חלקו הראשון של התרגיל הראשון מסוגו בישראל, שדימה תרחיש של גלי צונאמי הפוגעים בערי החוף. בתרגיל נטלו חלק משרד הביטחון יחד עם הרשויות באשקלון ובאשדוד, משטרת ישראל, מד”א ולוחמי האש.

בתרגיל דימה כוח משטרתי פינוי תושבים מהחופים אל נקודות כינוס בטוחות,  תוך כריזה מן האוויר והיבשה, בשל גלים בגובה עשרה מטרים פוגעים בחופים ושוטפים בסערה את כל מה שנקרה בדרכם במרחק של 800 מטרים בתוך הערים.

חלקו השני של התרגיל נערך כעת במטה מרחב לכיש של המשטרה.

מדובר למעשה בתרגיל צונאמי הראשון מסוגו בישראל, “נחשול כחול” שמו, שבמסגרתו פגע כביכול צונאמי באשדוד ובאשקלון. בשעה 9:45 הופעלה אזעקה, לצד קריאות ‘צונאמי’ במערכת הכריזה של החופים, ו-100 תלמידים מבית הספר מקיף ה׳ באשקלון שהגיעו למקום ושימשו כנפגעים מדומים ‘טופלו’ באזור הסיוע לתושבים שהוקם בגן פאול הסמוך.

התרגיל הבוקר מצטרף למאמץ של אח”ל – ראשי התיבות של רשות החירום הלאומי – במשרד הביטחון לתרחיש אימה שכזה. כזכור, וכפי שפורסם ב-INnews, בשבועיים האחרונים הוצבו באשדוד ובאשקלון שלטי הנחיה לתושבים מה לעשות ולאן ללכת במקרה של פגיעת צונאמי.

מהמשטרה נמסר: “התרגיל נערך במטרה להעלות מודעות ציבורית, לצד קידום המוכנות המבצעית של כלל גופי החירום וההצלה במדינה, לרבות התאום הנדרש בין הגופים בתרחישי חירום אשר בפיקוד המשטרה”.

יש לציין, כי הים התיכון הנו אחד האזורים המועדים לצונאמי בעולם. עד כה תועדו בו כרבע מכל מקרי הצונאמי הידועים במהלך ההיסטוריה האנושית. התראה על צונאמי אפשרי מתקבלת בישראל אחת לשלושה חודשים בממוצע. ההתראות האחרונות התקבלו ב-15 באפריל 2015, בעקבות רעידת אדמה מול חופי קפריסין, בעוצמה של 6.1 בסולם ריכטר, וב-16 באפריל 2015, בעקבות רעידת אדמה בים ליד כריתים, בעוצמה של 6.1 בסולם ריכטר.

מנהל התרגיל, אמיר יהב, אמר: “עשינו בדיקה היסטורית, עם מומחים מאוניברסיטת חיפה, ובדקנו את האירועים הגדולים שפגעו באזור ארץ ישראל וראינו שבממוצע אחת לשבע-מאות שנה פוגע בה צונאמי רציני, כאשר הפעם האחרונה הייתה לפני שמונה-מאות שנה. בסימולציות ממוחשבות שעשינו מצאנו שגובה הגלים באשקלון ואשדוד היה גבוה יותר ולכן בחרנו דווקא בהן. התרגיל הוא השלב הראשון של הטמעת תרחיש הצונאמי בישראל”.


מענדי ריזל,

0549-770957

11 קבצים מצורפים

עוד בחדשות

Sorry. No data so far.