10:56 23/10/2017 | ג׳ במרחשון ה׳תשע״ח‎
המייל האדום

השר ארדן: “המשך חיזוק מערך הכבאות והתעצמותו – משימה לאומית”

י״ט בכסלו ה׳תשע״ו
מנדי ריזל | 0

“אנו ניצבים כאן, זוכרים ומנציחים את ארבעים וארבעה טובי בנינו ובנותינו שנלקחו מעמנו לפני חמש שנים, בהר הזה, באש הגדולה שאחזה בעצי האורן והברוש בכרמל”, כך אמר אמש השר לביטחון הפנים גלעד ארדן בפתח נאומו בפני בני משפחות הנספים, אישי ציבור ונציגי שירותי הכיבוי ושירות בתי הסוהר, במלאת חמש שנים לאסון.

לדברי ארדן: “כל אחד מהנספים הוא עולם ומלואו, וכל אחד ואחת מהם לא מת לעצמו בלבד, אלא להוריו, למשפחתו, לחבריו, לנו.
אבדן כבד למדינת ישראל, אבדן של אנשים ערכיים, שנפלו בדרכם לבצע את שליחותם הלאומית, ובמאבקם להציל חיים.

חמש שנים חלפו מיום האסון. חמש שנים הן פרק זמן, המאפשר לנו להרחיב את המבט על אשר קרה לנו.

עמדתי כאן לפני חמש שנים כשר להגנת הסביבה, וראיתי את האש המשתוללת, שורפת, מאכלת, גובה קורבנות יקרים.
אני זוכר את כוחות ההצלה הרבים, באותם ימים ולילות של מלאכת הכיבוי האינסופית, הקשה והמאתגרת, עד להכנעתה של הלהבה.

בתפקידי אז, כשר להגנת הסביבה נלחמנו אז בעת השריפה על הכרמל, גם על המרקם הסביבתי המפואר שבו, ושמתי לי אז למטרה עליונה לשקם את נזקי השריפה.  להחזיר את ‘ההר הירוק כל ימות השנה’ לשיא תפארתו.

250px-Mount_Carmel_forest_fire32

והיום, כשר לביטחון הפנים, אני רואה את המשך חיזוק מערך הכבאות והתעצמותו כמשימה לאומית עם חשיבות עליונה. חשיבות עליונה לכל אזרחי מדינת ישראל.

חבל וכואב, הלב נקרע, שהלקחים והיישום קרו רק לאחר האסון. אבל אין נכון יותר לומר על יקיריכם מאשר לומר את המשפט, במותם ציוו לנו את החיים. לנו, ולעוד אזרחים רבים אחרים שחייהם ינצלו בשל יישום הלקחים.

לקחים חשובים הופקו כתוצאה מהאסון, ותורגמו מיד לפעולות מעשיות. מערך הכבאות וההצלה, בפיקודו של רב-טפסר שחר אילון, הוא כיום ארגון מקצועי ברמה הלאומית, המוכיח את עצמו בכל פעם שהוא נקרא אל הדגל.

כחלק מהרפורמה במערך הכבאות, נפתחו עשרות תחנות כיבוי אש חדשות ברחבי הארץ, גויסו מאות לוחמי אש חדשים למערך, נרכשו עשרות רכבי כיבוי מהמתקדמים בעולם, ונבנה מאגר אסטרטגי של חומרים מעכבי בעירה בהיקף של עשרות מיליוני שקלים.

כתוצאה מיישום הלקחים, אנו מצליחים להגיע לכל אירוע במהירות רבה יותר, עם כוחות גדולים יותר, ובמטרה לצמצם עד כמה שניתן את נזקי השריפה, ולהציל חיים.

הרבה כבר נעשה, אבל עדיין לפנינו כברת דרך לעשות, כדי שנוכל לתת מענה הולם לאתגרים שלפתחנו.

בשנה הקרובה נפעל בערת השם לקידום התכנית הרב שנתית להעצמת המערך – נקלוט את טייסת הכיבוי במשרד לביטחון הפנים, נמשיך בגיוס של לוחמי אש, בהקמת תחנות כיבוי נוספות, ברכש כלי רכב מתקדמים, בפריסת מערכות שליטה ובקרה מבצעית ועוד”, חתם ארדן את דבריו.

עוד בחדשות

Sorry. No data so far.