05:52 22/10/2017 | ב׳ במרחשון ה׳תשע״ח‎
המייל האדום

רוני אלשייך מונה למפכ”ל המשטרה: “מודה על האמון; לפניי משימה לאומית”

כ״א בכסלו ה׳תשע״ו
מנדי ריזל | 0

סגן ראש השב”כ לשעבר רוני אלשיך נכנס הבוקר לתפקידו כמפכ”ל המשטרה, בטקס רשמי בלשכת ראש הממשלה.

נתניהו והשר לביטחון הפנים גלעד ארדן העניקו לאלשיך את דרגות רב ניצב ובהמשך היום יתקיים טקס חילופין רשמי במטרה הארצי של המשטרה, שם יעביר ממלא מקום המפכ”ל, ניצב בנצי סאו, לרוני אלשיך את התפקיד. המפכ”ל החדש הוא הראשון שמתנה לתפקיד שלא מתוך סגל הפיקוד הבכיר של המשטרה.

היום יכנס לתפקידו גם סגן המפכ”ל החדש, ניצב זוהר דביר, שכיהן עד כמפקד מחוז צפון ומחוז חוף.

בנאומו בטקס במשרד רוה”מ אמר אלשייך: “מאז שגמלה בלבי ההחלטה לקחת על עצמי את המשימה לשמש כמפכ”ל, נחשפתי ובמנות גדושות, הן לרחשי הלב בתוך משטרת ישראל, בקרב בכירים כמו בקרב דרגי שטח, הן לרחשי הלב של פורשי המשטרה שהשקיעו בה את מיטב שנותיהם והן לרחשי הלב של הציבור כולו, בתוכו חברים קרובים, אך בעיקר אינספור אזרחים מהשורה. האחרונים, סתם כך פוגשים בי בסופרמרקט, מזהים את פני, ומרגישים צורך אנושי, לאחל בהצלחה ולחזק את ידָי.

פתאום הרגשתי באופן מוחשי, עד כמה חזק הקשר בין חברה מתוקנת ובריאה ובין משטרה איכותית המשרתת אותה,  עד כמה באמת ובתמים נחוצה ההצלחה של המשטרה וכנגזרת מכך, מהו כובד השליחות המוטלת על כתפי. בפרק הזמן שעמד לרשותי להכיר לעומק את הארגון מבפנים, למדתי עד כמה המשטרה מעוניינת בְשינוי, לפחות כמו מי שבחר בי להנהיג אותה. מצאתי בקרב מפקדי המשטרה בכלל ובקרב סגל הפיקוד הכללי בפרט – שותפי אמת לגיבוש תכנית פעולה ממוקדת ונחושה, אותה נניע יחד, כדי להצליח במשימה ולממש את ייעוד המשטרה, כי לאזרחי ישראל אין משטרה אחרת.

אנחנו כאן, כדי לשרת! תפקידנו לשרת את האזרח הנורמטיבי שומר החוק, לאפשר לו ביטחון אישי מיטבי, לתרום את חלקנו בשיפור נורמות הציות לחוק בקרב האזרחים הנורמטיביים וכל זאת, לצד מלחמה נחושה ובלתי מתפשרת במי שבחר להגדיר עצמו כעבריין. אין ולא תהיה סתירה בין המאמץ שלנו לאפשר לאזרח ההגון לחיות את חייו באופן תקין ובין הפעילות שתגרום לעבריין לחיות בפחד תמידי!”.

שמחתי לגלות שיש במשטרה עם מי לעבוד. ראיתי שוטרים עם ניצוץ בעיניים, שמבינים את חשיבות תפקידם רגישותו ומורכבותו ואיתם אלך קדימה”.

תודה מיוחדת לממלא מקום המפכ”ל ניצב בנצי סאו, שגילה אחריות ולקח על עצמו את תפקיד מ”מ המפכ”ל לתקופה נוספת, כדי לסייע לי לנצל את פרק הזמן הקצר שניתן לי,

אני מודה לשר לביטחון הפנים ולראש הממשלה, על האמון שנתנו בי. מדובר במשימה לאומית ואין לי צל של ספק שהדרג המדיני יירתם לסייע, באמצעות רגולציה, חקיקה ומשאבים, כדי לממש את יעודנו.

תודה מיוחדת למשפחתי היקרה ובראשם אשתי שירה. בכל מדרגה מחיי אני נפעם שוב ושוב מהמוכנות של רעייתי להקריב ומהגיבוי האינסופי שהיא נותנת לי, גיבוי שמאפשר לי לקחת על עצמי משימות תובעניות יותר ויותר. הפעם מדובר לא רק בגיבוי אלא בעידוד והכרעה מוסרית בחשיבות נטילת המשימה על כתפי.  ה’הנני’ הראשון היה שלה, הרבה הרבה לפני ועל כך הערצתי ואהבתי”, דברי המפכ”ל החדש.

76f4c958-c70b-4a69-becb-6c2f46bf26d6

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, אמר: “אני יכול לומר למפכ”ל הנכנס בביטחה  – אתה מקבל לידיך היום משטרה חזקה. משטרה שמשרתים בה שוטרים טובים. משטרה שמתמודדת עם אתגרים רבים שאין להם אח ורע בקרב משטרות אחרות בעולם, ויכולה להם.

משרת המפקח הכללי של משטרת ישראל היא מהחשובות שבמדינתנו, ואין פלא שתהליך בחירתו של המפכ”ל החדש לווה בתהודה ציבורית גדולה. בנימה אישית אומר תודה לאל שהתהליך הסתיים ובדרך הטובה שבה הסתיים.

ההחלטות התקבלו בכובד ראש ולאחר התלבטות קשה, אל מול גודל המשימה וצו השעה. מפקדים טובים, ראויים ומנוסים יושבים כאן איתנו, ואני מאמין שהשילוב בין המפקדים המנוסים שצמחו במשטרה, לבין עולם הידע של המפכ”ל החדש – יצעיד את המשטרה למקום הראוי לה ולנו כמדינה.

אתגר הטרור שעמו מתמודדת המשטרה בימים אלה, ממחיש לנו את תפקידי משטרת ישראל בראי ההיסטוריה: לפני קרוב למאה שנים, מצא עצמו הבחור הצעיר בכור שלום שטרית, לימים שר המשטרה הראשון ואז מפקד משטרת הגליל התחתון, יוצא בראש אנשיו, יוצאי תנועת ‘השומר’ אותם גייס למשטרה, להדוף פורעים בדואים מעבר הירדן, שהתנפלו אז על המושבות העבריות. היום, רוני, תופס אתה את מקומו.

מבכור שלום שטרית אז, בפאתי טבריה, ועד אליך רוני אלשייך, כאן והיום בירושלים – האיומים אותם איומים והאתגר אותו אתגר.

ובכל זאת, אם ניתן להצביע על שינוי מהותי, אזי הוא טמון במשוואת החוסן הלאומי.

תפקידה של משטרת ישראל, יהיה לחזק את מרכיב הביטחון האזרחי, לצד הביטחון הצבאי, במשוואת הביטחון הלאומי.

שינויים כבדי משקל המתרחשים סביבנו ובתוכנו, מחייבים קשב לאומי לתחום ביטחון הפנים: העורף הוא החזית, זו לא סיסמא. היכולת של מדינת ישראל לעמוד בפני האיומים החיצוניים, אינה נשענת עוד על צה”ל לבדו.

היא נשענת על מערך חירום חזק ועל עורף אזרחי איתן. לפנינו עוד כברת דרך ללכת בתחום זה, אבל במהלכים המשמעותיים שאנו מקדמים בתחום זה, המשטרה היא חלק מרכזי במענה.

הציבור בישראל מייחס לנושאי ביטחון הפנים – מניעת אלימות פיזית ורשתית, תאונות דרכים, פשיעה לסוגיה ואפילו מפגעי רעש– חשיבות הולכת וגוברת. למעשה, אלו הסוגיות העומדות בראש הנושאים היום יומיים הטורדים את מנוחתו. אני רואה זאת לטובה. זהו מאפיין של חברה בריאה וחופשית. כך צריך להיות.

בשנים האחרונות צעדה המשטרה כברת דרך משמעותית.

במעמד זה מקבל את האחריות על הובלת המשטרה רב-ניצב רוני אלשיך. איש עתיר עשייה והישגים למען ביטחון המדינה.

אתגר גדול שמונח לפתחך, הוא לבחון כל העת את התאמת דפוסי פעילות המשטרה למציאות המשתנה – לבנות את הכוח ולהפעילו באיזונים הראויים, אל מול משימות רבות במספרן ועמוקות במהותן.

השוטר הוא נציג המדינה ברחוב. האתגר שלנו הוא להגדיל את מספר השוטרים, ולפרוס אותם כך, שיותר ויותר שוטרים יסיירו ברחובות ויְרָאוּ בהם. שוטרינו יהיו קָשובים לצרכי הציבור ולסוגיות המכבידות על ביטחונו האישי.

לשם כך נקדם תכנית לנוכחות משטרתית רגלית באזורים הומי קהל, נוכחות זו תחבר את המשטרה לאוכלוסיות השונות באורח בלתי אמצעי.

אחד המבחנים המרכזיים של משטרה בעיניי,הוא ביכולת להעניק שירות יעיל ושיוויוני – ביכולתה להיות המשטרה של כולם – של  העני והעשיר, של הדתי ושל החילוני, של בן העיר ובן הכפר, של בני כל הדתות, העדות והזרמים.

יש לנו פערים מסוימים בנושא הזה, ונפעל על מנת לגשר עליהם. היבט מרכזי של נושא זה הוא שירותי המשטרה והאכיפה בקרב החברה הערבית שבכוונתנו לחזק ולהעמיק. הציבור הערבי זכאי לקבל שירותי אכיפה שיוויוניים ממשטרת ישראל וכך בע”ה יהיה.

תאונות הדרכים הן אינן בבחינת גזירה משמיים,  אלא מפגע הניתן למניעה וביחד נעמיק את הפעילות האכיפתית בתחום העירוני ובקרב קבוצות פגיעות. בתחום זה, האכיפה המשטרתית מצילה חיים יום יום בכבישי המדינה.

לצד השאיפה להציב יותר שוטרים ברחובות אשר יטפלו בפשיעה הקלאסית והמוכרת, מתפתחים לנגד עיננו אתגרי פשיעה במרחב הוירטואלי, הקיברנטי. אתגרים אלו טומנים בחובם סכנות לא פחותות בעוצמתן. אנו ערוכים ונשפר את היערכותנו עוד יותר. נקדם חזון טכנולוגי רב שנתי למשטרה ונספק הגנה לנוער ולילדי ישראל מפני הסכנות הקיימות ברשת האינטרנט

עוצמתה של המשטרה נשענת על שוטריה. בחודשי כהונתי כשר לביטחון הפנים, הכרתי בסיוריי בשטח את האדם שמאחורי המדים. וככל שאני מיטיב להכיר את השוטרים, אני מתמלא גאווה ותקווה.

אבל, לשוטרים האלו מגיע יותר. מדינה חפצת חיים, הרוצה להתנהל בהשקט ובבטחה תחת חוק וסדר, חייבת להשקיע באלו המגנים עליה פנימה.

לשוטרי משטרת ישראל אבטיח מעל במה זו, שנעשה הכל על מנת להטיב את תנאי השירות שלהם. בימים אלו סיכמתי עם שר האוצר ועם ראש הממשלה על העלאת שכר שוטרי השטח ובכוונתי להמשיך במגמה זו. אין ראויים לכך מהם.

חיזוק השוטר הוא גם חיזוק עמוד השדרה הערכי של הארגון, וביסוס התרבות הארגונית הנהוגה בו. מלאכה רבה לפנינו בנושא זה.

אמות המידה הערכיות, הן בעיני ערובה להישגים המקצועיים. לפיכך נשקיע בכשירות התרבותית והערכית של שוטרי משטרת ישראל לא פחות מאשר בכשירות המבצעית.

זוהי שעת מבחן למשטרה. נדרש לכל משאבינו האנושיים והחומריים כדי לעמוד באתגרים. נוכל לעשות זאת רק בשיתוף פעולה מלא מצד כל הגורמים השותפים לעשייה. רבים מקרב אותם גורמים נמצאים כאן עימנו היום. הושיטו יד. הצלחת המשטרה היא הצלחת כולנו”.

עוד בחדשות

Sorry. No data so far.