05:50 22/10/2017 | ב׳ במרחשון ה׳תשע״ח‎
המייל האדום

מתנדבים במד”א תוהים: “למה רק מתנדבים במשטרה מקבלים רישיון לאקדח?”

כ״ד בטבת ה׳תשע״ו
ori | 4

 

יותר משלוש יממות שבמשטרה ובשב”כ אובדים עצות. המחבל נשאת מלחם, שביצע את הפיגוע הכפול בתל-אביב, ורצח שני יהודים ומוסלמי – שימי רואימי מאופקים, אלון בקל מכרמיאל ואמין שעאבן מלוד – עדיין מסתובב חופשי אי שם.

המצוד אחריו נמשך גם הבוקר: שוטרים, לוחמי משמר הגבול ואנשי שב”כ ממשיכים גם הבוקר לסרוק את אזור צפון תל אביב, כדי לנסות וללכוד את המחבל נשאת מלחם.

במשטרה חוששים שהמחבל, אשר עבד ברמת אביב ומכיר את האזור, השתלט על אחד הבתים ומחזיק בבן ערובה.

הלילה עצרה המשטרה אח נוסף של המחבל, בניסיון לפתור את חידת היעלמותו.

אלא שהמצב הזה יכול היה, אולי, להיפתר בקלות – לו רק היה באזור אזרח חמוש. לחילופין, הטבח יכול היה להיות חמור בהרבה, אם הוא היה אורב לכוחות מד”א ולמתנדבי ‘איחוד הצלה’, שברובם המוחץ אינם חמושים, ופוגע גם בהם.

אופיר (השם המלא שמור במערכת), תושב המרכז ומתנדב במד”א, טוען כי “אני מתנדב במד”א כבר שש שנים, ועדיין לא קיבלתי רישיון לאקדח. אני מגיע לזירות של פיגועים או תאונות במקומות לא נעימים, לעיתים בסביבה עוינת, וחושש לביטחוני. אני אמור למות על עקרונות ההתנדבות שלי?”. צחי, מתנדב אף הוא, הוסיף: “למה מתנדב במשטרה מקבל אוטומטית רישיון לאקדח אחרי שלוש שנים ואני לא זכאי לכך? למה חיי, לכאורה, שווים פחות?”.

תלונות ברוח דומה קיבלה המערכת ממתנדבים נוספים. אלו רטנו על המשרד לביטחון הפנים שאחראי לנושא, ובעקיפין גם על מד”א שאולי לא נאבק למען המתנדבים.

בנוסף למתנדבים במד”א – גם האזרחים בישראל חשים שאף אחד לא מתייחס לבקשותיהם.

רן לביא, תושב תל אביב, טען אף הוא, בשיחה עם INnews כי הוא חש מופקר. “בארצות הברית נותנים לאנשים להתחמש, ושם יש הרבה פחות טרור, אם בכלל; הגיע הזמן שבממשלה ובמשטרה יבינו שכל אקדח חמוש יצליח למנוע בריחה של מחבל ואף לגדוע פיגוע באיבו. אנחנו לא חיים בלה-לה-לנד. לא ביקשנו שיחלקו נשקים לעבריינים, ברור שצריך לבדוק כל אחד לגופו, אבל תסמכו עלינו, על האזרחים”.

תת-ניצב בדימוס ניר צפריר, מפקד מרחב לכיש ומפקד הימ”מ לשעבר במשטרה, אומר כי “העובדה שלא תפסו את המחבל עד כה אינה מחדל; המחדל היחיד הוא שבמדינת ישראל, ממשלת ישראל מקבלת החלטות לפי מצבי רוח. כמו למשל נשיאת נשק בידי אזרחים; בכל הפיגועים – אם לא היו באזור אנשי כוחות הביטחון – אזרחים הם שפגעו במחבל”.

אבל השר ארדן יאפשר למאבטחים לקחת נשק הביתה? זו לא חצי תרופה?

“אתמול שמעתי את השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אומר שיקל על המאבטחים ויתיר להם ללכת עם הנשק הביתה. רק שוכחים שההחלטה לאסור על מאבטחים ללכת עם נשק הביתה, הייתה לאחר שאחד מהם רצח את אשתו. אז היום מאשרים ומחר יבטלו זאת כי מישהו יפגע עם הנשק שלו בחף מפשע. הכול לפי הלך הרוח. לאזרחים בכלל עושים חיים קשים בקבלת רישיון. הרי אם מישהו היה פוגע במחבל ביום שישי, פוגע בו או אפילו מעכב אותו – המשטרה הייתה תופסת אותו לפני שהיה מספיק לברוח”.

מה לגבי הקלות?

“עד ששינוי כזה מתחולל זה שנה, אולי שנתיים. כי עד שאנשים מתעוררים לקנות נשק, ומקבלים רישיון והולכים לקנות את הנשק, זה סיפור ארוך. זה תהליך מאוד מאוד ארוך”, הוא אומר – וקורא לנער את המערכת. לדבריו, “פעם הייתה קבוצה של ‘ירי מעשי’, שמי שהיה חבר בה היה זכאי לקבל נשק. זה היה אחד הפתרונות היותר יפים כי מי שהחזיק באקדח ידע גם לירות בו. הבעיה שבפעם הבאה שיגנבו נשק או שניים מאנשים לא אחראיים, יהיו מי שיגידו ‘אוי ואבוי, יש יותר מידי נשק'”.

ואכן, יש מי שכבר כעת זועק מרה בנושא: חבר-הכנסת יואל חסון מ’המחנה הציוני’ אמר בתגובה להצהרות בנושא: “אירוע רודף אירוע וחברי הכנסת מתווכחים מי מהם ישלוף פתרון פומפוליסטי יותר. שמעתי את חברי הכנסת אוחנה ולפיד מתלהמים וקוראים לאזרחים להתחמש בנשק ולצאת למכולת או לעבודה באקדחים טעונים ואולי אפילו שלופים. כי הרי ידוע שככל שיש יותר אקדחים ברחוב כך גדל הביטחון ומספר הנפגעים יורד.

אבל נשק זה לא סמארטפטון: על פי המדינה, נכון לשנת 2013 כ200,000- כלי נשק מוחזקים בידי אזרחים וזאת בנוסף לכ-14,000 אלף כלי נשק בלתי חוקיים. זה לא מספיק לכם? אתם רוצים להוסיף עוד? במקום להתמקד במחשב לכל ילד החלטתם שהכי חשוב זה אקדח לכל הורה?

אז רגע לפני שישראל נהפכת לשטח הפקר בחסות הממשלה, כדאי להזכיר שמשטרת ישראל היא האחראית והיא הריבון לביטחון ברחוב. ההקלות האחרונות לנושאי נשק של השר לבט”פ רק יגבירו את הסיכוי לירי מזיק- בעיקר לאור המתיחות הקיימת בשטח. רצוי שחברי הכנסת ינהגו ביותר באחריות, גם במחיר של ויתור על כותרת בעיתון”.

מדוברות המשרד לביטחון פנים נמסר כי “הנושא בבדיקה”.

מדוברות מד”א טרם התקבלה תגובה. לכשתתקבל – נפרסמה.

יש לכם דעה בעניין? חושבים שצריך לחמש אזרחים ומתנדבים במד”א? סוברים שיש כבר מספיק נשק ברחובות? כתבו לנו!

redmail@innews.co.il

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 • ככה משנת 2005 אף מתנדב במשטרה לא מקבל אישור להוציא רישיון לנשק.

  אלכס // 8:29
 • שטויות כבר שנים מתנדבי משטרת ישראל לא מקבלים רשיונות לנשק פרטי

  רונן // 12:40
 • מי אמר שלמתנדבי המשטרה יש אישור לקבל רשיון לאקדח? אני מתנדב שנים רבות ואין לי ולחברי אפשרות לקבל רשיון אקדח. ומהכרותי את המערכת אני מאד אופתע אם יהיה שינוי…

  אמיר // 15:09
 • חלום שלי להיות במשטרה

  זיאד // 15:43
 • עוד בחדשות

  Sorry. No data so far.