22:10 22/11/2017 | ד׳ בכסלו ה׳תשע״ח‎
המייל האדום

בזכותם של אלפי שוטרים, מתנדבי ולוחמי מג”ב, מבצע ‘כעת מחר’ עבר בהצלחה

כ״ז באלול ה׳תשע״ו
שמוליק סופר | 0
צילום: משטרת ישראל
בשעה זו משטרת ישראל מסיימת ומסכמת היערכות ופעילות במתכונת מיוחדת בעקבות מסע הלוויה הממלכתי של נשיא המדינה לשעבר שמעון פרס ז”ל. עם סיום טקס הלוויה, ופיזור משתתפי הטקס בבטחה, הסתיים מבצע “כעת מחר”, מבצע שהחל ביום רביעי האחרון עם הודעת הפטירה של הנשיא לשעבר ונמשך עד לשעה זו.למעלה מ-7,000 שוטרים, מתנדבים ולוחמי מג”ב, אבטחו את הצירים, שמרו על הסדר הציבורי, כיוונו והזרימו את התנועה, ליוו את הארון ושיירות האח”מים ואת מנהיגי המדינות אשר הגיעו מחו”ל.

הכל במטרה לאפשר את קיומו התקין של מסע הלוויה שהחל אמש וטקס הלוויה שהתקיים הבוקר בהר הרצל, תוך פגיעה מינימאלית ככל שניתן במרקם החיים של האזרחים ומשתמשי הדרך.

המבצע הסתיים ללא אירועים חריגים, זאת לאחר תכנון והכנות קפדניות של משטרת ישראל בשיתוף פעולה ותיאום עם גופי הביטחון. היערכות זו כללה בין היתר איסוף מודיעין, פעילות מנע, קיום הערכות מצב עתיות, שיתוף פעולה עם כוחות הביטחון ומשרדי הממשלה, הזרמת מידע מקדים לציבור בדבר שינויי תנועה וחסימות צפויות, וכאמור היערכות של אלפי שוטרים שנפרסו בגזרות השונות במהלך המבצע.

מדובר במבצע לאומי מורכב ומשולב, אשר תוכלל ע״י משטרת ישראל בפיקוד מפכ”ל המשטרה.
היערכות המשטרה התמקדה במספר גזרות, ובעיקר: מרחב נתב”ג, אזור ירושלים והסביבה וכביש 1.

בנוסף לפריסת הכוחות בשטח, פעלו מספר מרכזי שליטה ומוקדי משטרה על מנת להבטיח פיקוד ושליטה אפקטיביים לאורך כל המבצע. נפתח מרכז ניהול מידע משטרתי (מנמ”ל) במטא”ר, מוקד אגף התנועה, חדר פיקוד בנתב”ג לקליטת אח”מים שיגיעו מחו”ל וחפ”ק משטרתי בבנייני האומה בירושלים.

במובנים רבים, ובהתייחס לאירועים מסוג זה במרוצת השנים האחרונות- מדובר בהיערכות חסרת תקדים של משטרת ישראל וכוחות הביטחון.

היערכות ייחודית זו, הייתה ניכרת גם בהתייחס לפניות הציבור למוקדי המשטרה השונים, ובפרט למוקד המידע המשטרתי- ‘מוקד 110׳.
מרגע הודעת הפטירה ועד לשעה זו, התקבלו במוקד המידע המשטרתי כ-11,000 שיחות מאזרחים, כ-95% מתוכן בקשר למבצע זה. מדובר על עלייה של למעלה מ-400% מסך הפניות המתקבלות במוקד 110 בממוצע (ביחס לתקופת זמן מקבילה).

במקביל למבצע זה, המשטרה נערכת גם לקראת קיום השבעה והגעת מנחמים ומבקרים רבים למרכז פרס לשלום. החל מצאת השבת ועד לכניסת החג יהיו פרוסים עשרות שוטרים שיעסקו במשימות אבטחה ושמירה על הסדר הציבורי בצירים הרלוונטיים ובאזור מרכז פרס לשלום.

בתוך כך משטרת ישראל ממשיכה את היערכותה לקראת החגים, בכדי לאפשר לכל בית ישראל לקיים אותם בבטחה.