12:11 21/11/2017 | ג׳ בכסלו ה׳תשע״ח‎
המייל האדום

דיירי הבניין שנפגע בשריפה ברחוב שח”ל בירושלים במסיבת הודיה עם לוחמי האש

כ״ו באלול ה׳תשע״ו
שמוליק סופר | 0
צילום : כבאות והצלה ירושלים

את הלילה הדרמטי שבין ראשון לשני בשבוע שעבר, דיירי רח’ השחל 51 לא ישכחו בקרוב: שריפה שפרצה בחדר המדרגות בשעת לילה, סיכנה את הבניין כולו. עשן סמיך חדר לבתים, והיווה סיכון מיידי לחיי הדיירים.

כוחות כבאות והצלה של תחנה אזורית ירושלים הממוקמת מאתיים מטרים מהבניין, הגיעו תוך פחות מדקה מעת  קבלת הדיווח ועסקו בשלוש פעולות מרכזיות: כיבוי השריפה המפותחת, שחרור עשן וחום באמצעים טכנולוגיים, וכן איתור וחילוץ לכודים משמונת קומות הבניין.

לזירת האירוע הגיעו כוחות נוספים בליווי מנופי כיבוי בשל התרחשות האירוע בשעה בה אזרחים רבים נמים את שנתם, דבר המגביר את הסיכון לפגיעות משאיפות עשן. לוחמי האש עברו בכל בית וחילצו את הלכודים, עד לפינוי הבניין כולו.

36 מדיירי הבניין פונו ע”י כוחות מד”א ואיחוד הצלה לבית החולים עקב פגיעה משאיפת עשן. צוותים של לוחמי האש השיגו במהירות שליטה באירוע וכתוצאה מכך הוא הסתיים יחסית בנזקים הפיכים.

השבוע, ביקשו דיירי הבניין לקיים סעודת הודיה על ההצלה שלהם מהשריפה, מפקד כוח הכיבוי בשריפה רשף איתן צליח ששמע על כך, נרתם למשימה והעמיד את תחנת כבאות והצלה “גבעה” בגבעת מרדכי לטובת הנושא. הדיירים הנרגשים התאספו בתחנה עם ילדיהם ובני משפחתם. במהלך מסיבת ההודיה, פגשו הדיירים את לוחמי האש והקצינים שחילצו אותם וכיבו את השריפה, הודו להם בחום והעניקו להם תעודות הוקרה.

“ראינו את דאגתם ופעילותם המקצועית והמהירה של לוחמי האש, שהביאה לחילוץ כל הדיירים בבניין, אשר חלקם עמדו חסרי אונים נוכח החום הכבד, והחושך ששרר בעקבות העשן הרב שהצטבר וחסם לחלוטין את שדה הראיה. אנחנו מבקשים להודות לכם, הייתם השליחים הנכונים בזמן הנכון. אנו לא רוצים לחשוב איך האירוע היה מסתיים בלעדי המהירות שלכם והמקצועיות הרבה שהפגנתם”  אמרו נציגי הדיירים.

במהלך הערב  חזו הדיירים ברגעים הדרמטיים שחוו, כאשר בתום סעודת ההודיה הוקרנו קטעי וידאו ע”ג מסך, בהם תועדו פעולות החילוץ והכיבוי ממצלמות קסדות לוחמי האש. כמו כן קיבלו הדיירים מכבאות והצלה ירושלים, גלאי עשן להתקנה בבתיהם להתרעה מפני דליקות.
בנוסף עברו הדיירים הדרכה לפעילות מיידית באירועי דליקה, והסברה על חשיבות התקנת ציוד לבטיחות אש בבנייני מגורים.

מפקד כבאות והצלה ירושלים טפסר משנה אייל כהן אמר באירוע: “לוחמי האש, כמו בכל אירוע רצו לתוך זירה בוערת ואפופת עשן ממנה באופן טבעי אזרחים בורחים. הייתה כאן סכנה מיידית  לחייהם ובריאותם של הדיירים, והכוחות פעלו במקצועיות, בזריזות וגם ברגישות להצלת חיים. באירוע ראינו התנהגות למופת של הדיירים שנשמעו להנחיות כוחות הכבאות וההצלה, ובכך נמנעו פגיעות חמורות.”

מפקד המשמרת רשף איתן צליח שפיקד על האירוע ומיוזמי המפגש עם דיירים:
“הערב הזה הוא בראש ובראשונה למען הדיירים, ובמטרה  כדי שהדיירים יוכלו לבוא לשמוע ולהשמיע את החוויות שהם עברו, לפרוק מעט מתח, לשמוע מאתנו על המסקנות והתובנות שלמדנו מהאירוע, וכן להכיר את לוחמי האש והקצינים שהצילו את חייהם וחיי ילדיהם.
כמו כן, כהמשך לפרויקט של כבאות והצלה מחוז ירושלים  בו ניתנות הדרכות לבנייני מגורים על בטיחות אש ומניעת דליקות, ובמטרה להמשיך לצמצם את מספר השריפות במבנים,  אנו בתחנת ירושלים, נשמח להעניק הדרכה ע”י אנשי המקצוע לוועדי בתים ולקבוצות מאורגנות המעוניינות בכך”