12:14 21/11/2017 | ג׳ בכסלו ה׳תשע״ח‎
המייל האדום

הותר לפרסום: אותרה מנהרת טרור מעזה

י׳ בניסן ה׳תשע״ו
מנדי ריזל | 0
מתוך סרטון דובר צה"ל / ארכיון: דו"צ

דובר צה”ל מוסר כי לפני מספר ימים איתרו כוחות צה”ל, במאמץ מבצעי ומודיעיני, מנהרת טרור התקפית אשר חדרה לשטח מדינת ישראל מדרום רצועת עזה.

המנהרה נוטרלה באופן מבוקר. כוחות של צה”ל מאבטחים במעטפת הגנה מורחבת את יישובי עוטף רצועת עזה להבטחת שלום התושבים.

איתור מנהרת הטרור הוא פרי מאמצי הגנה וסיכול נרחבים, ממושכים ואיכותיים של כוחות צה”ל, בשיתוף שירות הביטחון הכללי המתקיימים מאז סיום מערכת ‘צוק איתן’.

מדובר במנהרת טרור שנחפרה על ידי ארגון הטרור חמא”ס במטרה לבצע פיגועים בשטח ישראל נגד אזרחי ישראל וכוחות הביטחון ולפגיעה בריבונות ישראל.

צה”ל ימשיך ויפעל לאיתור מנהרות טרור, באמצעים שונים העומדים לרשותו לסיכול פיגועים נגד אזרחי ישראל.

מפקד פיקוד הדרום, אלוף אייל זמיר הגיב לחשיפת המנהרה ואמר כי מדובר ב”עבודה ממושכת, נחישות ומיומנות של כוחותינו. צה”ל ימשיך וינקוט בכלל האמצעים העומדים לרשותו מעל ומתחת לקרקע לסיכול כל ניסיון לפגיעה בתושבי מדינת ישראל או בחיילי צה”ל”.

שר הביטחון משה בוגי יעלון אמר: “חשיפת מנהרת חמאס בידי כוחות צה”ל ומערכת הביטחון סמוך לגבול רצועת עזה, היא הישג מבצעי חשוב, ותוצאה של מאמץ נרחב מאוד של מדינת ישראל בנושא בשנים האחרונות. אין לנו אשליות בנוגע לכוונות של חמאס. עוד לפני מבצע ‘צוק איתן’, במהלכו וכמובן אחריו, אנו מקדישים מאמצים רבים – טכנולוגיים, מודיעיניים ומבצעיים – לגילוי מנהרות מרצועת עזה. לאורך השנים הללו גילינו מנהרות רבות, ואנו מוסיפים ומרכזים מאמצים כבירים לשם כך. במשימת גילוי המנהרות, שרובה סמוי מן העין, מעורבים מיטב הכוחות של מדינת ישראל, הן בצה”ל, הן בשירות הביטחון הכללי והן בתעשיות הביטחוניות. החיפוש אחר מנהרות נמצא בראש סדר העדיפויות של מערכת הביטחון וצה”ל, ואיננו חוסכים באמצעים לשם כך. ההתמודדות עם תופעת המנהרות מורכבת מאוד, ומדינת ישראל היא מובילה עולמית בתחום. המאבק הזה דורש מאיתנו נחישות, יצירתיות וגם אחריות ושיקול דעת מצד העוסקים במלאכה. בחודשים האחרונים חווה חמאס תופעות של קריסת מנהרות, חופרים שנהרגים במהלך עבודתם ועתה גם חשיפה. למרות זאת, איננו משלים עצמנו שחמאס יסיק מסקנות, יחדל מהעיסוק בכך ויתפנה לסייע לשיפור מרקם החיים ברצועת עזה, לרווחת התושבים שם. לכן נמשיך במאמצים השונים לגילוי מנהרות. אין פנינו לעימות, אך אם חמאס ינסה לאתגר את מדינת ישראל ולשבש את חייהם של תושבי יישובי עוטף עזה, הוא יוכה מכה קשה מאוד. לא נסבול ניסיונות שכאלו. אני קורא לתושבי עוטף עזה להמשיך בשגרת חייהם, ולאזרחי ישראל לבקר בדרום הארץ במהלך החג המתקרב”.

גדי ירקוני, ראש המועצה האזורית אשכול הגיב על חשיפת צה”ל: “אני מברך את צה”ל ואת מערכת הביטחון על הפעילות האינטנסיבית לסיכול מנהרות הטרור. האיתור המקדים של המנהרה הוא הוכחה למאמצים הביטחוניים הרבים שנעשים על ידי הצבא תוך שימוש באמצעים טכנולוגיים חדשניים ופורצי דרך שמאפשרים הגנה טובה יותר על היישובים. לצערנו, איום המנהרות אינו חדש לנו ונערכנו לתרחיש זה מאז סיום ‘צוק איתן’. שבנו והתרענו על כך בכל הזדמנות ודרשנו שנושא זה יועמד בראש סדר העדיפויות ואכן כך נעשה. אנו מצפים, כי הצבא ימשיך ויפעל בכל האמצעים העומדים לרשותו כדי לספק את מלוא המעטפת ההגנתית על הישובים. תושבי עוטף עזה מתמודדים 15 שנים ברציפות עם איומים בטחונים מורכבים, אשר הופכים ונהיים מאתגרים יותר ועל אף זאת ממשיכים לצמוח ולשגשג באופן מעורר הערכה. אך, נתקשה להמשיך ולפתח את ההתיישבות והצמיחה באזור ללא מענה הגנתי ראוי ומקיף לאיום המנהרות. אני קורא לממשלה ולמערכת הביטחון להשלים במהירות האפשרית את הקמת המכשול לאורך הגבול, אשר בשילוב עם האמצעים הטכנולוגיים, יספק את מעטפת ההגנה המרבית על יישובינו.

חבר-הכנסת חיים ילין מ’יש עתיד’, תושב נחל עוז וראש המועצה האזורית אשכול לשעבר, בתגובה לגילוי המנהרה: “אני רוצה לחזק את צה”ל ואת כל גורמי הביטחון שמצאו את המנהרה ועוסקים מסביב לשעון בהגנה על אזרחי מדינת ישראל. המנהרות הן איום טקטי ואסטרטגי על מדינת ישראל. את המנהרה הזאת צריך להשמיד מיד, לא צריך לחכות, צריך להשמיד כל מנהרה שנכנסת למדינת ישראל. להשמיד כל מנהרה שאנחנו יודעים שמתחילים לבנות, בדיוק כפי שאנחנו מחסלים חוליית מחבלים שעומדת לירות טיל.” “לא יכול להיות שאנחנו נותנים לחמאס להמשיך לחפור את המנהרות, להמשיך להתאמן ואנחנו לא עושים שום דבר. ראש הממשלה זו האחריות שלך. אנחנו חזקים ומוכנים לספוג הרבה מאד בתנאי אחד, שיהיה אופק מדיני לאזור כולו. בידיים שלך לתקוף כל מנהרה ולתקוף כל חוליית מחבלים, באחריות שלך גם להביא אופק מדיני ושקט לאזור. תתחיל לעבוד, אי אפשר להפקיר אותנו בצורה כל כך גלויה כלפי אויב שהוא מר. צריך להכהות בהם עוד לפני שהם מנסים לצאת מבטן האדמה ובמקביל ליזום הסדר של הודנה לטווח ארוך עם מדינות ערב המתונות, ארצות הברית ואירופה.”

אל”מ במילואים חבר-הכנסת מוטי יוגב מ’הבית היהודי’, רמ”ט אוגדת עזה לשעבר, על גילוי המנהרה: “זה לא בא בהפתעה, לא ליודעי דבר, גם לא לציבור. זה רק מחייב אותנו להבין יותר שהחמאס שמולנו, כמו גם הרשות הפלסטינית מחנכים את ילדיהם להשמידנו וממשיכים בכל דרך לפעול לפגוע בנו. רק על בסיס העמקת המודיעין הישראלי ויכולותינו המבצעיות בהגנה ובהתקפה נוכל לשמור על ביטחוננו”.

שר הבינוי והשיכון, האלוף יואב גלנט, ברך את צה”ל על חשיפת מנהרת החמאס: “חמאס חופר את המנהרות על מנת להשתמש בהן. הוא מנצל את השקט הזמני כדי להתחזק ולהתחמש, תוך שהוא לוקח את הציבור בעזה כבן ערובה ואינו בוחל באמצעים. על צה”ל להיות ערוך לעימות בהיקף נרחב החל מהקיץ הקרוב. אני סומך על צה”ל ועל מפקדיו ובטוח ביכולותינו”.

גם בוועד מתיישבי גוש קטיף התייחסו לפרסום: “שוב, בפעם המי יודע כמה החמאס מוכיח שמורג ונווה דקלים לא היו התחנות האחרונות שלו. החמאס וזרועות הטרור לא מסתפקים בשטח ממנו גורשנו לפני כעשר שנים וחצי אלא מעוניין להקים בארץ ישראל חמאסטאן משלו. אנחנו, המתיישבים בגוש היינו חומת המגן של כל יישובי עוטף עזה והדרום, המנהרות ההתקפיות האלו הם ההוכחה לכך. אנחנו עוד נשוב לגוש קטיף. זה רק שאלה של זמן”.