12:18 21/11/2017 | ג׳ בכסלו ה׳תשע״ח‎
המייל האדום

פיגוע ירי מטווח אפס בלב תל אביב ● תיעוד מצמרר ממצלמות האבטחה

ג׳ בסיון ה׳תשע״ו
שמוליק סופר | 0

בשעה 21:30 התקבל דיווח במוקד 100 של המשטרה בדבר יריות שנורו במתחם שרונה. בעקבות הירי כוחות משטרה, מד”א והצלה עשו דרכם לזירת האירוע כאשר במקביל התקבל דיווח נוסף על אירוע ירי שהתרחש בסמוך למתחם שרונה.

כתוצאה מהירי נפגעו מספר בני אדם שבילו באותה עת באחד מבתי הקפה במתחם.

מברור עלה כי שני מפגעים שנוטרלו ונעצרו לאחר שניסו להימלט היו במתחם שרונה ופתחו כאמור בירי לעבר יושבי המקום.

הנשק אשר שימש את המפגעים נתפס על ידי המשטרה שפתחה בחקירת האירוע ואחד המפגעים הועבר לקבלת טיפול בבית החולים לאחר שנורה ונוטרל.

לצערנו גורמי רפואה קבעו את מותם של 4 פצועים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע נחת בחזרה מביקורו במוסקבה אל תוך רגעי הדרמה בלב תל אביב, נתניהו הגיע מיד למקום הפיגוע שהוא מלווה עם שר הביטחון אביגדור ליברמן והשר לביטחון פנים גלעד ארדן.

נתניהו והשרים קיבלו סקירה בשטח והסבר ממפקד המחוז.

נתניהו פגש את המאבטח שירה באחד המחבלים ושמע ממנו סקירה על פעולתו.

״היה פה אירוע מאוד קשה של רצח בדם קר של מחבלים נפשעים” אמר ראש הממשלה נתניהו “אני רוצה לשלוח קודם כל תנחומים למשפחות שעולמם חרב ברגע זה וכמובן גם איחולי החלמה לפצועים. אני רוצה לשבח את הגבורה של אזרח שבפעולתו כנראה הציל לא מעט חיים, וגם של מאבטח שפעל במהירות, במיומנות וגם של שוטר שלכד את המחבל השני. קיימנו דיון על שורה של צעדים התקפיים והגנתיים שאנחנו ננקוט כדי לפעול מול התופעה הזאת, התופעה החמורה של ירי. היא בהחלט מאתגרת אותנו ואנחנו ניתן לה מענה. וכמובן שאנחנו גם יודעים, מצפים שתהיה ערנות מרבית של האזרחים, תהיה פעולה נחרצת של המשטרה, של צה”ל ושל גורמי הביטחון האחרים, לא רק לאתר כל משתף פעולה עם הרצח הזה, אלא גם למנוע פעולות נוספות. אנחנו בעיצומה של תקופה לא פשוטה. אנחנו נפעל בתקיפות ובשכל.״

 

צוותי מד”א שהוזנקו למתחם שרונה בעקבות פיגוע הירי שהתרחש במספר זירות במתחם שרונה בתל אביב. עם קבלת הקריאה הוזנקו למקום כוחות גדולים של מד”א, הכוללים חובשים רכובים על אופנועי מד”א, אמבולנסים וניידות טיפול נמרץ.

 

החובשים והפאראמדיקים של מד”א והצלה שהגיעו למקום העניקו טיפול רפואי ראשוני ופינו ע”י אמבולנסים של מד”א לבתי החולים כ-11 נפגעים שסבלו מפצעי ירי, בהם: 3 פצועים במצב אנוש פונו לביה”ח איכילוב שם בשלב מאוחר יותר נקבע מותם, 2 פצועים במצב קשה שפונו לביה”ח איכילוב כשהם מורדמים ומונשמים, 2 במצב בינוני (מהם פונה אחד לביה”ח איכילוב והשני לביה”ח תל השומר) ו-4 פצועים במצב קל (מהם 2 פונו לביה”ח וולפסון, 1 לביה”ח בילינסון ו-1 לביה”ח תל השומר). 14 מס’ נפגעי חרדה טופלו במקום ופונו גם הם להמשך בדיקות בבתי החולים באזור.

 

במהלך האירוע סיפקו שירותי הדם של מד”א 37 מנות דם ומרכיביו לבתי החולים תל השומר ואיכילוב.

 

פאראמדיקית מד”א נעמה קרמיניאן שהגיעה ראשונה לזירת האירוע סיפרה: “עם קבלת הדיווח הגענו במהירות למקום האירוע והתחלנו לסרוק את השטח על מנת לאתר את הפצועים בשיתוף פעולה עם כוחות הביטחון האחרים בתוך ההמולה הגדולה שהייתה בכל רחבי המתחם. איתרנו את הפצועים במהירות וזיהינו שהם סובלים מפצעי ירי. הענקנו להם טיפל רפואי ופנינו אותם לבתי החולים”.

 

פאראמדיקית מד”א שני מזרחי שטיפלה בפצועים סיפרה: “עם הגעתו למתחם התחילו לרוץ אלינו אזרחים ולדווח לנו על פצועים במס’ מקומות שונים. הביאו אלי לידיים גבר בשנות ה-30 שסבל מפצע ירי בפלג גופו העליון. הענקתי לו טיפול רפואי שכלל הרדמה והנשמה ופיניתי אותו לביה”ח איכילוב כשמצבו מוגדר קשה. במקביל צוותים נוספים שלנו העניקו טיפול רפואי לנפגעי ירי נוספים באזור המתחם”.

 

מנכ”ל מד”א, אלי בין: “עם קבלת הקריאה, כוחות רבים של מד”א הגיעו במהירות לזירת הפיגוע, העניקו טיפול רפואי מהיר ומקצועי לפצועים ופינו אותם לבתי החולים באזור.  הניסיון הרב שיש לצוותי מד”א מאירועי אמת מהסוג הזה והתרגול עם כוחות הביטחון לאורך כל השנה אפשרו לצוותי מד”א לטפל בזירה המרוכבת, להגיע לפצועים במהירות תוך סיוע של כוחות הביטחון כשעדיין היה ירי וחשד למטען חבלה בזירה, להעניק להם טיפול רפואי ולפנות אותם לבתי החולים. אני שולח את תנחומי למשפחות ההרוגים ומאחל החלמה מהירה לפצועים”.

 

יהודה מזרחי ראש סניף איחוד הצלה בבת ים שהיה בסמיכות למקום סיפר “כשהגעתי לזירה יחד עם מתנדבים נוספים מיחידת האופנועים של איחוד הצלה הענקנו טיפול וביצענו פעולות החייאה על גבר ואשה שנפצעו במצב אנוש. מדובר באירוע מורכב ומשולב של כמה זירות בהם הענקנו טיפול רפואי ראשוני לנפגעי ירי ונפגעים שסבלו מחבלות ופציעות עקב הבריחה ההמונית של האזרחים מהזירה עקב אופי האירוע. יחד עם מתנדבים נוספים ערכנו סריקות בכל המתחמים השונים בגזרה והענקנו טיפול לנפגעים קל חלקם נפגעי חרדה”.

 

יחיאל מילר מתנדב באיחוד הצלה סיפר: “כשהגעתי לזירה נתקלתי באשה ללא הכרה וללא דופק ונשימה וביצענו בה פעולות החייאה כשמצבה מוגדר אנוש. כמו כן הענקנו טיפול למספר נפגעים מפצעי ירי ורסיסים במצבים שונים ובהכרה”.

 

דווידי דהן מתנדב באיחוד הצלה סיפר: “כשהגעתי לזירה נתקלתי בשני צעירים בהכרה בכניסה למסעדה במתחם כשהם סובלים מפצעי ירי. כמו כן הענקנו בזירה טיפול רפואי ראשוני למספר נפגעי חרדה. בזמן הטיפול מתנדבים נוספים מיחידת האופנועים של איחוד הצלה דיווחו על החייאה על פצועה במצב אנוש מאחורי מתחם שרונה. כמו כן עדיין האירוע בעיצומו ואנחנו מטפלים בנפגעי חרדה שנמלטו בבהלה לרחובות הסמוכים עקב אופי האירוע”.