03:13 18/11/2017 | כ״ט במרחשון ה׳תשע״ח‎
המייל האדום

הפצועים האחרונים עזבו את טורקיה ב”טיפול נמרץ מעופף” ● וידאו, תמונות

י׳ באדר ב׳ ה׳תשע״ו
מנדי ריזל | 0
צילום: מד"א / זק"א / צה"ל

הפצועים הישראלים שעדיין נותרו בטורקיה לאחר הפיגוע אתמול באיסטנבול עושים בשעה זו את דרכם ארצה.

הפצועים הועמסו בידי אנשי חיל הרפואה של צה”ל ורופאים ופראמדיקים של מד”א על “טיפול נמרץ מעופף”, לאחר שהפצועים באורח קל כבר הגיעו הלילה והבוקר ב”אמבולנסים מעופפים” של מד”א. לצידם נמצאות שלוש הגופות של נרצחי הפיגוע.

בשדה התעופה בן-גוריון בלוד ימתינו חמש ניידות טיפול נמרץ ושלושה אמבולנסים של מד”א. ובסביבות השעה 15:00 לאחר נחיתת מטוס חיל האוויר יפונו ניידות הטיפול נמרץ של מד”א את הפצועים לבתי החולים ‘סורוקה’, ‘תל השומר’, ‘אסף הרופא’ ו’בילינסון’ והאמבולנסים של מד”א יעבירו את  גופותיהם של הנרצחים לדימונה, לחולון ולבית-החולים קפלן.

אלי בין מנכ”ל מד”א אמר זמן קצר לפני ההמראה: “לקחנו מראש בחשבון שעם המטוס שלנו נחזיר את המטוסים הקלים, ועם המטוס של חיל-האוויר נחזיר את הפצועים הקלים יותר. אנחנו לאחר מספר הערכות מצב שבהן החלטנו להחזיר ארצה את כל הנפגעים, כולל אחת הפצועות שמורדמת ומונשמת – אם כי לא נשקפת סכנה לחייה. אנחנו כמובן לא עושים זאת תוך סיכון חיים ולוקחים בחשבון הכול. נמצאים כאן רופאים מבית-החולים ‘תל השומר’ ורופא מרדים נוסף. המטוס עצמו הוא חדר טיפול נמרץ מעופף כך שאת כל הדברים שישנו בחדר טיפול נמרץ יש גם פה. יש אפס סיכונים לפצועים”.

לדבריו, “הפצועים חוו חוויה טראומתית וקשה מאוד. אנחנו מסייעים להם בתמיכה ועידוד מעבר לטיפול הרפואי. יש פה קהילה יהודית יוצאת מן הכלל, זה מראה שאנחנו לא רגילים לראותו בבתי חולים זרים והקהילה היהודית פה היא יוצאת מן הכלל. גם השלטונות הטורקיים משתפים פעולה, ומגיע להם ציון לשבח. ההתנהגות המופתית ואיכות הטיפול הם ברמה מאוד גבוהה. התגייסו לסייע למגן-דוד-אדום להביא את הפצועים לישראל”.

ובתוך כך, אחרי לילה ארוך ללא שינה של משלחת זק”א לפיגוע הקשה באיסטנבול שבטורקיה, הצליחו לסיים את מלאכת זיהוי של הגופות: ההרוגים הם אברהם גולדמן בן 69 מהרצליה, יונתן שור בן 40 מתל אביב ושמחה דמארי בת 60 מדימונה.

במקביל, צוות מתנדבי זק”א מהיחידה הבינלאומית בפיקודו של מתי גולדשטיין יצאו עם צאת השבת לטורקיה כדי לטפל ולזהות את גופות ההרוגים בפיגוע שאירע בשעות הצהריים במדרחוב באיסטנבול.

עם הגעת המשלחת לטורקיה הם חברו לרבנים – שליח חב”ד הרב מנדי חיטריק רב הקהילה האשכנזית ולנשיא הקהילה היהודית הרב יצחק איברהים זדה. יחד נסעו לאזור הפיגוע שם טיפלו בממצאים שעדיין שנותרו במקום.

הגופות והממצאים נעטפו בשקיות זק”א והוכנסו לארונות, כעת עושות הן את דרכן לשדה התעופה משם ימריאו במטוס חיל האוויר לישראל.

צוותי זק”א בארץ נערכים לקבלת הגופות כדי לטפל בהם ולהביאם לקבר ישראל מהר ככל הניתן ובכל הכבוד הראוי.

יו”ר זק”א יהודה משי זהב משבח את המשלחת ואומר: “הניסיון המר של אנשי זק”א באסונות גדולים מגיע פעם נוספת למבחן המציאות וגם כעת בהצלחה גדולה, בפעילות מהירה של פחות מ-24 שעות הצליחו מתנדבי זק”א לזהות את גופות הקדושים ולהכשיר אותם להטסה ארצה ולהביאם לקבר ישראל”.

ובתוך כך, המטה ללוחמה בטרור הודיע לפני זמן קצר על החמרת מדרג האיום לאזהרת המסע לטורקיה. בהודה נכתב: “בחודשים האחרונים ישנה עלייה ניכרת ברמת האיום בטורקיה – הדבר בא לידי ביטוי בהיקף פיגועי הטרור המשמעותי בחודשים האחרונים, בדגש על פיגועי התאבדות מצד המחתרת הכורדית וגורמי המדינה האסלאמית, ברחבי המדינה, בייחוד באיסטנבול ואנקרה. הפיגוע הקטלני במרכז איסטנבול, ביום שבת (19.3.16), בו נפגעה קבוצת תיירים ישראלים, שב וממחיש את האיום לפגיעה ביעדי תיירות בזירה הטורקית. בהתאם להערכת מצב שהתקיימה במטה ללוחמה בטרור, הוחלט להחמיר את אזהרת המסע הקיימת לתורכיה – מרמה 4 (איום פוטנציאלי מתמשך) לרמה 3 (איום קונקרטי בסיסי); ובהתאמה לעדכן את המלצתנו לציבור להימנע מביקור במדינה. להלן נוסח האזהרה: בהמשך להערכת מצב, עקב החמרה בהיקף הפיגועים בטורקיה במוקדי תיירות ובאזורים הומי אדם, כשבמוקד הפיגוע במרכז איסטנבול (19.3.16), בו נרצחו ונפגעו אזרחים ישראלים, ומחשש לפיגועים נוספים – מחמיר המטה ללוחמה בטרור את אזהרת המסע הקיימת למדינה וממליץ להימנע מביקור בטורקיה”.

הרשויות בטורקיה פרסמו לפני זמן קצר את שמו של המחבל שביצע את הפיגוע הקטלני, לאחר שהתגלה אימות בין ה-DNA של גופתו ל-DNA של קרובי משפחתו. מדובר במחמט אוזטורק בן 24, שביקר מספר פעמים בטורקיה.