05:39 22/10/2017 | ב׳ במרחשון ה׳תשע״ח‎
המייל האדום

משטרת ישראל ערכה שלושה ימי תרגיל משולב בתחום החקירות והמודיעין

י״א בסיון ה׳תשע״ו
שמוליק סופר | 0

במהלך שלושה ימים הובילו גורמי אגף החקירות והמודיעין תרגיל משולב של מגוון תרחישים, כוחות, תחומים ואמצעים מליבת העשייה המשטרתית בתחום ההתמודדות עם הפשיעה, בדגש על הפשיעה החמורה.

 

בין התרחישים שתורגלו ואשר עמם מטבע הדברים מתמודדת המשטרה במציאות:

*איתור עבריין (פוטנציאל פלילי ובטחוני) במגוון מאפייני שטח.

*חטיפה תוך שימוש באמצעי לחימה.

*שוד אלים.

*סמים – סחר סמים בינלאומי, סיכול עסקה.

 

מטרת התרגיל כפי שהוצבה על ידי פיקוד המשטרה ואגף החקירות והמודיעין, הייתה בחינה ותרגול של היכולות למימוש תפיסת עבודה שמוביל מפכ״ל המשטרה ליצירת רצף מודיעיני, המאפשר העצמה משמעותית של מיצוי המידע המתקבל ממכלול כלי האיסוף והאמצעים והטמעתו בכל רבדי העשייה המשטרתית.

 

כמנהלת של התרגיל הופעל אגף החקירות והמודיעין והתרגול עצמו בוצע על ידי חניכי קורס פיקוד ומטה וקורס קצינים מתקדם בתחום האח״מ במכללה הלאומית לשוטרים בבית שמש. בבניית התרגיל ובמימושו השתתפו כוחות ממגוון יחידות משטרת ישראל בתחומי החשיפה, החקירה, המודיעין והמבצעים, לרבות יחידות חשאיות מיוחדות.

 

בין הכוחות שנטלו חלק בתרגיל נמנו כוחות בילוש, עיקוב, סיגינט, יחידת הגדעונים, חוקרי תשאול, איסוף יומינטי, פורנזיקה, אכיפה כלכלית, מסוקי היחידה האווירית ולצידם גיבוי של דסק מבצעי, חפ״קים מתקדמים ואמצעי תקשורת מבצעית.

 

במסגרת התרגיל הופעלו אמצעים מתקדמים, מרביתם מסווגים, חלקם פותחו או נרכשו רק לאחרונה  ולראשונה מופעלים בתרגול מבצעי מסוג זה.

 

מפכ״ל המשטרה ליווה את התרגיל משלב התכנון ומיקד את יעדיו, לרבות התובנות וההישגים הנדרשים, בין היתר על בסיס תמונת מצב עכשווית ועתידית של מפת הפשיעה ועל בסיס אירועי העבר. המפכ״ל בחן מקרוב בשטח את היערכות הכוחות ותפקודם, זרימת המידע, תכלול מערכתי, שימוש באמצעים ואופי תהליכי קבלת ההחלטות.

 

אתמול, עם סיום התרגיל, התקיים תחקיר וסיכום במכללה הלאומית לשוטרים בהשתתפות מפכ״ל המשטרה, ראש אגף החקירות והמודיעין, ראש אגף המבצעים, מנהלת התרגיל מאגף החקירות והמודיעין,  מפקדי יחידות, מפקדי הקורסים שתורגלו וכלל הכוחות שהשתתפו בתרגיל.

 

מפכ״ל המשטרה התייחס בסיכום התרגיל ואמר ״אני מתרשם מאוד מהאנשים, מהכלים ומהיכולות שתורגלו כאן ושבאים ועוד יבואו לידי ביטוי בעשיה היומיומית. אכן, מוטל עלינו להמשיך ולחזק את הכלים והיכולות האלה ואת אפקטיביות ההפעלה שלהם כל הזמן וכך אנו עושים, אולם  המבחן האמיתי שלנו הוא חלחול והטמעה של היכולות לכל אורך מדרגי העשייה המשטרתית ויצירת הרצף והסנכרון המאפשר מיצוי ותכלול של מידע ושל תוצרים מהרמה הארצית עד רמת התחנה. זהו שיטור גבוה במיטבו. המשטרה עושה אלפי פעילויות ומתמודדת עם אינספור אתגרים ביום יום  ואני משוכנע שככל שהכלים והיכולות שהוצגו ותורגלו כאן ואתכם האנשים שעושים את המלאכה שידעו להשתמש בהם נכונה בכל תחומי העשייה – היכולת להתמודד עם האתגרים העצומים תמשיך ותעלה, לטובת בטחונו האישי של האזרח בישראל ורכושו״

 

ראש אגף החקירות והמודיעין אמר בסיכום התרגיל ״אנו נדרשים במציאות לאתגרים והתמודדויות לא פשוטות, אשר חלקם תורגלו במסגרת התרגיל. במציאות נדרשנו להתמודדות עם אירועים מורכבים ובהם הצלת חיי אדם. במבחן התוצאה עמדנו באתגר! סיכלנו אירועי אלימות ובהם שימוש באמל״ח ופיצוצי מטענים, סיכלנו אירועי שוד ואלימות כלפי קשישים. מידי יום מונחים על שולחננו מגוון אירועים המחייבים שיקול דעת, הערכת מצב וקבלת החלטות אמיצות –  מה קודם למה? ישנם איומים רבים שעל מנת להתמודד איתם נדרשת הפעלת המערך המרשים שתורגל בימים אלה. האתגר המונח בפתחנו הוא מתן מענה איכותי ומקצועי של אורגן המודיעין והחקירות באופן מסונכרן ומיומן של כלל התחומים והכוחות״

עוד בחדשות

Sorry. No data so far.