03:13 18/11/2017 | כ״ט במרחשון ה׳תשע״ח‎
המייל האדום

28 הרוגים בפיגועים בשדה התעופה ובתחנת מטרו בבריסל ● מתעדכן

י״ב באדר ב׳ ה׳תשע״ו
מנדי ריזל | 0
ההרס בנמל ובמטרו - והאזרחים הממתינים לפינוי. צילום: מתוך טוויטר / מדברים תקשורת

שלושה-עשר בני אדם נהרגו ועוד עשרות נפצעו בדרגות פציעה שונות, בפיגוע שביצעו מחבלים מוסלמים בשדה התעופה הבין-לאומי של בריסל שבבלגיה.

בתקשורת הבלגית מדווחים על פיצוץ נוסף שאירע גם בתחנת מטרו בעיר, לא הרחק ממרכז ‘האיחוד האירופי’. במקום יש כחמשה-עשר הרוגים.

על-פי דיווחים של עדי ראיה, הפיגוע בשדה התעופה התרחש סמוך לדלפקי חברת ‘אמריקן איירלינס’: “שמענו קריאות בערבית ויריות ואז אירעו הפיצוצים”, אמר עד ראייה.

כתב ‘סקיי ניוז’ ששהה בשדה התעופה בזמן הפיגוע סיפר על “שני פיצוצים מאוד חזקים. כל המבנה זז ואחר-כך היה אבק ועשן. ראיתי אנשים פצועים ומדממים. כולם בהלם”.

ישראל ירט חרדי תושב רחובות שהיה בחניית ביניים במקום, בדרכו ארצה, סיפר הבוקר ב’קול חי’: “הייתי בבית הכנסת, ופתאום היו פיצוצים עזים שנשמעו בכל הבניין. הייתי בבית הכנסת, וכעת מרכזים אותנו כולם ביחד, ויש איתי כאן הרבה מאוד יהודים, אנחנו מקווים לטוב בעזרת ה'”.

בקטעי ווידאו שהגיעו משדה התעופה נראים מאות נמלטים בבהלה מהטרמינל.

משרד החוץ אישר כי חרדי מישראל שנפצע באורח קל מרסיס ברגלו. עדיין לא ברור האם ישנם נפגעים יהודים או ישראלים נוספים בפיגוע. משרד החוץ והקהילה היהודית בודקים זאת.

תנועת הרכבות לנמל התעופה וממנו הופסקה, וכך גם המראת ונחיתת מטוסים.

אלפי הנוסעים שהמתינו בדיוטי-פרי, לאחר ביקורת הדרכונים ומסירת המזוודות, הועלו לאוטובוסים ומפונים מהמקום.

בעקבות האירועים העלתה בלגיה את הכוננות לרמה הגבוה ביותר. המדינות השכנות – צרפת, בריטניה ובגרמניה העלו את הכוננות בנמלי תעופה. הולנד הגבירה את הכוננות בגבולותיה.

כזכור, בתחילת השבוע לכדה יחידת עילית של משטרת בבלגיה, את סלאח עבד א-סלאם שהיה המחבל היחיד שנותר בחיים לאחר שהשתתף בפיגוע בפריז לפני כשלושה חודשים. בפיגוע נהרגו 130 בני אדם בשש זירות שונות ברחבי הבירה הצרפתית, וא-סלאם נמלט חזרה לבריסל והתחבא עד כה בשכונת מגוריו.

בעקבות הפיגועים בבריסל הודיעה רשות שדות התעופה כי 24 הטיסות של חברות התעופה הישראליות אל על, ארקיע וישראייר שאמורות היו להמריא מאירופה לישראל – יתבטלו עד לחצות – זאת בעקבות הנחיות גורמי הביטחון. אלא שההוראה בוטלה כעבור דקות אחדות: “בשל מידע הזורם והמשתנה כל הזמן, אין הפסת טיסות מאירופה לישראל. ההוראות הניתנות לחברות התעופה הן על פי הסגירות האוויריות באירופה. בשל הפיגוע באירופה וסגירת מרחבים אווירים יתכנו שיבושים בטיסות לישראל ומישראל. הנהלת שדה התעופה יחד עם חברות התעופה ביחד עם גורמי התעופה באירופה עושים מאמץ לצמצם את הפגיעה בציבור הנוסעים. אנו קוראים לציבור מקבלי הפנים וציבור הנוסעים להתעדכן בזמני המראה ונחיתה בחברות התעופה ובאתר האינטרנט של רשות שדות התעופה”, נמסר.