03:13 18/11/2017 | כ״ט במרחשון ה׳תשע״ח‎
המייל האדום

ארגון זק”א – גם באפריקה

ח׳ באדר ב׳ ה׳תשע״ו
מנדי ריזל | 0

 

 

כחלק משיפור היכולת המבצעית של היחידה הבינלאומית של זק”א ולאחר מאמץ משותף של ארגוני החרום היהודיים בדרום אפריקה השבוע הסתיים אימון הקמה של צוות זק”א יוהנסבורג בהדרכתם של מתי גולדשטיין מפקד היחידה הבינלאומית של זק”א ומתנדב ומדריך ביחידה אבי שיף.

30 מתנדבים מארגוני החרום היהודים של דרום אפריקה התכנסו יחד לאימון משותף ראשון מסוגו שבו למדו המתנדבים את הפרוטוקולים והמשמעויות של ניהול אירוע רב נפגעים בקהילה. רועננו נושאים של מיון וטיפול בנפגעים באירוע רב נפגעים, טיפול באירוע של כמה זירות בו זמנית,  כמו גם טיפול בחללים, הקמת תחנת ריכוז חללים, מיון וזיהוי ראשוני. שיתוף פעולה וחיבור עם כוחות חירום.

בין הנושאים שנלמדו:

עזרה ראשונה – המענה הראשוני בזירת אר”ן, אירוע רב נפגעים בדגש על בטיחות וביטחון בצוותים ויכולת הטריאז בזמן קצר.

חסד של אמת – הלכות מעשיות של טיפול במת והעבודה המבצעית בשטח יחד עם המשטרה המקומית.

ניהול אירוע משברי בקהילה – בניית נהלים לניהול קהילתי של אירוע קיצון בשיתוף כל הגורמים הרלוונטים בקהילה.

את ההכשרה ארגנו ה-CSO ארגון היהודי האמון על ביטחון הקהילה יחד עם ארגון ההצלה המקומי, החברה קדישא ואנשי מפתח בקהילה היהודית.

במהלך ההכשרה בוצעו תרגילים שונים בתרחישים שונים שממחישים את מגוון האירועים שעלולים לקרות בזירת אסון בקהילה, יצוין כי הקהילה נתנה לצוות זק”א להשתמש במגוון המוסדות שלה על מנת להתאמן בתרחישים שונים.

דניאל מפקד צוות זק”א יוהנסבורג, הביע את שביעות רצונם של המתנדבים: “התרחישים אותם תרגלנו הביאו אותנו לנקודה הכי קרובה לאירוע אמת וזה מאוד הפתיע אותנו. החיבור בין כל גופי החרום באימון כזה הוא בגדר הצלחה אדירה שכן זה משהו חדש שכולנו מתאמנים ועובדים יחד”.

מתי גולדשטיין מפקד היחידה הבינלאומית של זק”א: “הרצינות של החניכים יחד עם הקהילה היהודית הביאה ליכולת מבצעית גדולה וייחודית תוך זמן קצר, היכולת של הצוות לעבוד באירוע מתגלגל הייתה מיוחדת, בתרגיל שנמשך 3 שעות והביא את כל המרכיבים של אירוע רב נפגעים למימוש”.

יהודה משי זהב יושב-ראש זק”א, סיכם: “לצערנו אנו עדים לטרור העולמי ההולך ומתגבר, כארגון בינלאומי אנחנו משקיעים משאבים רבים במוכנות הקהילות ברחבי העולם על מנת לתת להם את הידע הנדרש בטיפול בעתות חירום ואני שמח שהרכבנו של את הזרועות המבצעים שלנו בעוד יבשת”.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.