12:20 21/11/2017 | ג׳ בכסלו ה׳תשע״ח‎
המייל האדום

נשיא המדינה באיחוד האירופי; “אני מאמין ביכולת של שני העמים לחיות אלה עם אלה”

ט״ז בסיון ה׳תשע״ו
שרגא קורצוג | 0
צילום: מארק ניימן

בשיאו של הביקור בבלגיה ובמוסדות האיחוד האירופי, נשא הנשיא נאום היסטורי במליאת הפרלמנט בו קרא לאיחוד האירופי להשקיע את מאמציו בביסוס האמון בין הצד הישראלי והפלשתיני ולא להוביל ניסיונות כפיה של הסדר מדיני על ישראל.

הנשיא ריבלין לראשי האיחוד האירופי: “היוזמה הצרפתית סובלת מפגמים מהותיים- הניסיון לשוב למשא ומתן לשם משא ומתן, לא רק שהוא לא מקרב אותנו לפתרון המיוחל- אלא שהוא מרחיק אותנו ממנו”

הנשיא על התנאים ליצירת תשתית להסדר מדיני: לא למשיכת השקעות- כן השקעה. לא לחרמות, כן לשיתוף פעולה”, חתירה להסדר קבע כעת, היא כרוניקה של כישלון ידוע מראש, שרק תדחוף את שני העמים עמוק יותר לחיק הייאוש, ישראל מוכרחה בראש ובראשונה להישאר בית לאומי, מקלט בטוח לעם היהודי- כבדו את חובתה של ישראל להגן על אזרחיה. עבורנו זהו צו שאין קדוש ממנו, הביקורת הרבה הנשמעת על ישראל באירופה נובעת בין היתר מחוסר הבנה וחוסר סבלנות. גם בישראל מתפתח חוסר סבלנות, אני מדבר בפניכם בשמם של צעירים וצעירות המבקשים לחיות בארצם ולא למות במולדתם. אני מדבר היום בפניכם בשמה של אומה, השונאת את המלחמה והחפצה בחיים ובשלום, אם הקהילה הבינלאומית באמת רוצה ושואפת להיות שחקן קונסטרוקטיבי הרי שעליה להסיט את מאמציה מחידוש המשא ומתן לשם משא ומתן אל עבר בניית האמון בין הצדדים- כולנו, מוכרחים לשאול את עצמנו מה אפשר לעשות היום ולא מה אי אפשר.

בסיום הנאום אמר הנשיא: “אני מאמין ביכולת של שני העמים האלה לחיות אלה עם אלה- מהסיבה הפשוטה שאין לנו ברירה אחרת. אם חפצי חיים אנחנו, אנחנו מוכרחים כבר היום להשקיע את מרב מאמצינו במה שאפשר להשיג, ולא במה שאי אפשר, לטובת עתידנו ועתיד ילדינו. צעדים קטנים, יצרו מציאות גדולה. עזרו לנו לצעוד קדימה, צעדו יחד איתנו.”